Końcówka ciąży to czas, w którym ekscytacja miesza się z lekkim przerażeniem. Oprócz szczególnego zadbania o swoje zdrowie, konieczne jest także przygotowanie dziecięcej wyprawki, która przyda się zarówno w pierwszych dniach dziecka (jeszcze w szpitalu), jak i później. Dowiedz się, co powinno znaleźć się wyprawce dla noworodka.

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

Z kompletowaniem dziecięcej wyprawki nie trzeba się spieszyć. Na początku warto poświęcić dużo czasu na prześledzenie potrzeb i staranne przygotowanie listy rzeczy niezbędnych zarówno dla siebie, jak i maluszka. Pozwoli to uniknąć zakupu zbyt dużej liczby nie do końca potrzebnych akcesoriów, a tym samym zaoszczędzenie pieniędzy i zredukowanie kosztów. Warto mieć na uwadze, że małe dzieci strasznie szybko rosną i najbardziej potrzebują rodzicielskiej miłości, ciepła i uwagi, a niekoniecznie wymyślnych akcesoriów i niezliczonej liczby ubranek.

Kompletowanie wyprawki nie powinno jednak odbywać się „na ostatnią chwilę”. Zdecydowanie lepiej jest wybrać się na zakupy mniej więcej w okolicach 6. miesiąca, kiedy długotrwały wysiłek nie stanowi aż takiego problemu.

Akcesoria dla niemowląt – co kupić przed porodem?

Kompletując wyprawkę dla noworodka bezwzględnie należy kierować się jego bezpieczeństwem. Zakupione akcesoria powinny posiadać niezbędne certyfikaty i atesty, a ubranka cechować się wysokiej jakości materiałem, który pozwoli delikatnej skórze swobodnie oddychać.

Ubrania dla dzieci

Ubranka to jedne z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki. Tak, jak zostało już wspomniane, ubranka powinny zostać wykonane z bezpiecznych dla delikatnej skóry dziecka materiałów, a także być pozbawione elementów, które mogłyby narazić dziecko na niebezpieczeństwo – np. zadrapanie czy połknięcie. Dobrze jest zaopatrzyć się przede wszystkim w niekrępujące ruchów śpioszki, a także rampersy. Ciężko jest podać konkretną liczbę egzemplarzy, gdyż nigdy nie wiadomo, jak zachowywać się będzie dziecko po urodzeniu, np. przy jedzeniu.

Akcesoria do karmienia

W dziecięcej wyprawce powinny znaleźć się także akcesoria do karmienia. Ich rodzaj i liczba uzależnione są od metody karmienia dziecka. Kobiety karmiące piersią powinny wyposażyć się w specjalny biustonosz, który umożliwi podawanie pokarmu bez konieczności rozbierania się. Przydatne mogą także okazać się wkładki laktacyjne, a także sam laktator, który nie tylko umożliwia ściąganie pokarmu „na później”, ale i przyniesie kobietom ulgę w przypadku posiadania nadmiaru pokarmu.

Rodzice, którzy zamierzają karmić swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, powinni wyposażyć się w:

  • butelki do karmienia – najlepiej kupić 3 sztuki,
  • smoczki,
  • akcesoria do czyszczenia akcesoriów bądź sterylizator, który pozwoli na usunięcie bakterii.

Akcesoria do kąpania

Najważniejszym akcesorium jest wanienka. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo duży produktów, które pozwalają idealnie dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są m.in. klasyczne wanienki ze stojakiem, a także nowoczesne wiaderka kąpielowe, które cechują się ergonomicznym kształtem, zapewniającym dziecku nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort. Do wanienki warto dokupić termometr do wody, a także różnego rodzaju okrycia kąpielowe – bambusowe ręczniki bądź muślinowe otulacze.

Przydatne będą również szczotki dla niemowląt, naturalne kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji, a także bezpieczne obcinacze bądź pilniki do paznokci.

Akcesoria do spania

Większość osób nie wyobraża sobie wyprawki bez zakupu dziecięcego łóżeczka. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Coraz większą popularność zdobywa ostatnio kosz mojżeszowy, którego główną zaletą jest fakt, iż jest przenośny. Kolejną alternatywą dla klasycznego łóżeczka jest tzw. dostawka do łóżka rodziców.

Niezależnie od decyzji, bardzo ważne jest, by miejsce do spania dla dziecka pozbawione było różnego rodzaju ochraniaczy, kołderek, kocyków czy dekoracji. Każda znajdująca się wewnątrz łóżeczka rzecz, może stanowić zagrożenie dla noworodka i zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Konieczny jest także zakup prześcieradeł, materacy, a także specjalnych śpiworków do spania. Kompletując dziecięcą wyprawkę nie można również zapomnieć o elementach takich jak wózek oraz przewijak. Nieocenione ze względu na swoją uniwersalność są także tetrowe i flanelowe pieluszki, których używać można zarówno do karmienia, jak i kąpania. Mogą one pełnić także funkcję poduszki, a także ochrony ubrań przed ulewaniem się.

×