Czas oczekiwania na nowego członka rodziny pełen jest przygotowań i to nie tylko tych mentalnych. To urządzanie przestrzeni dla dziecka, zakup niezbędnych akcesoriów, wózków, przewijaków, a także ubranek. Każda z tych rzeczy powinna być nie tylko idealnie dopasowana do potrzeb najmłodszych, ale i bezpieczna. Dowiedz się, jak powinno się przygotowywać ubrania dla noworodków i niemowląt.

Pranie niemowlęcych ubranek – po co to robić?

Odpowiednie przygotowania dziecięcych ubranek jest niezwykle ważne. Wynika to z faktu, że delikatna skóra noworodka znacznie szybciej ulega podrażnieniom i podatna jest na uczulenia. Jest to również wynikiem nie do końca dojrzałego układu odpornościowego, który jest bardziej podatny na wirusy i bakterie. Nie warto jednak przesadzać i za wszelką cenę starać się utrzymywać w mieszkaniu sterylne warunki. Wystarczy dbać o to, by przestrzegać podstawowych norm czystości i ograniczać tym samym noworodkom kontakt z zarazkami.

Jak prać ubranka niemowlęce?

Kupując ubranka warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostały uszyte. Dla dzieci, a szczególnie noworodków, polecane są produkty stworzone z naturalnych materiałów z ewentualną, niewielką domieszką elastanu. Idealnie sprawdza się zarówno bawełna, bambus, jak i len. Odpowiednie przygotowanie tego typu tkanin do kontaktu z delikatną skórą dziecka rozpocząć należy od ich wyprania.

W ilu stopniach prać ubranka dla noworodka?

Niezależnie od tego, czy niemowlęce ubranka są nowe czy używane, przed ich założeniem, konieczne jest ich dokładne pranie. Temperatura prania w 100% naturalnych materiałów to 60 stopni (w przypadku materiałów mieszanych jest to najczęściej 40 stopni), a proszek czy płyn do prania powinny być przeznaczone do dziecięcych ubranek. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień czy uczuleń należy płukać je co najmniej 2-3 razy. Oprócz prania, konieczne jest także dokładnie wyprasowanie elementów garderoby.

W czym prać ubranka niemowlęce?

Pranie ciuszków niemowlęcych powinno odbywać się jedynie w specjalnych płynach przeznaczonych do tego celu. Wybierając je należy zwrócić uwagę na skład, posiadane atesty i certyfikaty. Jednym z wyznaczników, mówiących o bezpieczeństwie użycia proszku do prania, jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Na początku zatem warto prać rzeczy noworodka osobno – nie łączyć ich z rzeczami innych domowników. Z czasem można to zmienić, pamiętając jednak o unikaniu płynu do płukania tkanin.

W czym płukać ubranka dla niemowlaka?

Dostępne na rynku płyny do płukania tkanin mogą powodować szereg alergii, podrażnień skóry, a nawet i układu oddechowego maluchów. Warto zatem całkowicie z niego zrezygnować. Ponadto ubranka dziecięce muszą zostać także poddane wielokrotnemu płukaniu, które ma na celu maksymalne pozbycie się z nich proszku czy płynu do prania.

Płynu do płukania ubrań można używać dopiero po 3. roku życia malucha. Warto jednak pamiętać, że musi być to płyn przeznaczony dla dzieci.

Pranie ciuszków niemowlęcych to nie wszystko!

Oprócz prania ubrań dla niemowlaka, konieczne jest także ich każdorazowe prasowanie. Jest to niezwykle ważne szczególnie na początku, ponieważ wysoka temperatura pozwala na pozbycie się roztoczy, bakterii i alergenów. Po prasowaniu ubranka są także zdecydowanie bardziej miękkie, a co za tym idzie przyjemne dla delikatnej skóry dziecka. Prasować należy nie tylko elementy garderoby, ale i pościel czy pieluchy. Zaprzestać prasowania można po około 3. miesiącu, pod warunkiem, że dziecko nie ma problemów ze skórą.

Jak przechowywać dziecięce ubranka?

Równie istotne jest przechowywanie dziecięcych ubrań. Miejsce to powinno być czyste i suche. Najlepiej, by była to osobna komoda przeznaczona tylko na dziecięce akcesoria. Ze względów higienicznych nie należy bowiem łączyć ubrań dzieci z ubraniami dorosłych. Detergenty, w których prane są ubrania rodziców, swoim zapachem mogą podrażniać delikatny układ oddechowy dziecka. Ubranka przed włożeniem do szafy powinny być wyprane i wyprasowane. Dobrze jest również je sortować. Znacznie ułatwi to utrzymanie porządku w szafie, a potrzebne w danym momencie elementy garderoby będą zawsze pod ręką.

×