Sen jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dzieci. Liczy się zarówno jego ilość, jak i jakość. Na tę drugą składa się wiele czynników. Dowiedz się, jak ubierać dziecko do snu, a także jakie warunki mu zapewnić, by jego wypoczynek był efektywny i komfortowy.

Temperatura w pokoju dziecka

Podstawową rzeczą, o jaką należy zadbać, chcąc zapewnić swojemu maluszkowi dogodne warunki snu, jest temperatura w pokoju. W pomieszczeniu powinno być ciepło, ale nie gorąco. Najbardziej optymalna temperatura w pokoju dziecka to od 18 do 22 stopni Celsjusza. Nie zawsze istnieje jednak możliwość jej utrzymania – jest to szczególnie trudne w upalne dni. Niestety, bardzo często rodzice mają tendencję do tworzenia w dziecięcym pokoju prawdziwej sauny. Jest to jednak dość duży błąd, który prowadzić może do przegrzania organizmu, mającego poważne skutki zdrowotne. To sposób nie tylko na nieefektywny sen, ale i znaczne obniżenie dziecięcej odporności.

W czym kłaść dziecko spać?

Nie tylko temperatura może być przyczyną problemów ze snem dziecka. Kolejnym czynnikiem jest bowiem nieodpowiednie ubranie do snu. Dobór właściwej garderoby jest szczególnie trudny w przypadku niemowląt. Wybierając piżamkę dla dziecka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • materiał,
  • fason,
  • rozmiar.

Odpowiedni dobór ubrania do spania zapewni maluchowi zarówno komfort cieplny, jak i wygodę. Chcąc mieć pewność, że dziecko podczas snu jest bezpieczne, należy zadbać również o niestosowanie żadnych okryć zewnętrznych, czyli kołderek czy kocyków. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko zakrycia dróg oddechowych. Niepolecane jest także trzymanie w dziecięcym łóżeczku pluszaków i różnego rodzaju ochraniaczy.

Ubieranie do snu – tylko naturalne materiały

Zastanawiając się nad zakupem piżamki dla dziecka, należy szczególnie skupić się na materiale, z jakiego została wykonana. Sztuczne, syntetyczne tkaniny nie pozwalają skórze oddychać, a często są również przyczyną wielu bolesnych podrażnień i alergii skórnych. Odpowiednią termoregulację delikatnej skóry dziecka są w stanie zapewnić jedynie naturalne materiały bądź takie, które posiadają w swoim składzie niewielką domieszkę elastanu.

Piżamka wykonana z bawełny nie podrażnia, pozwala skórze oddychać, a także wykazuje właściwości antyalergiczne. Jest miękka, nie krępuje ruchów i umożliwia swobodny i wygodny sen. Ubrania wykonane z bawełny są ciepłe i szybko wchłaniają pot.

Jaki fason do spania wybrać?

Również ważny jest także fason piżamki. Jednym z najlepszych wyborów są rampersy, a także pajacyki. W Duendespace znajdziesz także wyjątkowe kombinezony, które sprawdzają się nie tylko w nocy, ale i w dzień. Są wygodne i przyjemne dla skóry. Aby zapewnić dzieciom maksymalny komfort, pozbawione są niewygodnych ściągaczy i gumek. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest odpinana z tyłu klapa, która ułatwia zmianę pieluszki bądź wygodne korzystanie z nocnika. To produkt wręcz idealny do odpieluchowywania dzieci. Ubrania Duende wykonane są z najwyższej jakości bawełny prążkowanej (97%) z domieszką elastanu (3%).

Czapeczka, skarpetki i kołderka…

Wielu rodziców zakłada dzieciom do snu czapeczki. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi maluch, jest większa niż 18 stopni Celsjusza, nakrycie głowy nie jest potrzebne. Czapeczka wskazana jest jedynie w przypadku wcześniaków.

Podobnie sprawa wygląda ze skarpetkami. Nie zawsze są one niezbędne. Jeżeli w pomieszczeniu jest ciepło (powyżej wspomnianych wyżej 18 stopni), lepiej zapewnić dziecku swobodę i nie zakładać mu skarpetek. Układając dziecko do snu należy również zrezygnować z różnego rodzaju kocyków czy kołderek. Aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo lepiej stosować specjalne śpiworki, które uniemożliwiają dziecku zakrycie materiałem twarzy.

Świeże powietrze w sypialni dziecka

Za wysoką jakość snu i komfortowy odpoczynek odpowiadają nie tylko właściwe ubranie i temperatura. Ważne jest także powietrze. Przed snem dobrze jest wywietrzyć sypialnię dziecka. Nie należy robić tego jednak poprzez otwarcie okna i pozostawienie go na dłuższy czas. Taka praktyka może spowodować znaczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Najlepszym sposobem jest krótkotrwałe otworzenie okna na oścież, a nawet stworzenie intensywnego przeciągu. Pozwoli to na szybkie wywietrzenie pokoju, bez znacznej utraty ciepła wewnątrz. Jeżeli jakość powietrza w Twoim mieście jest wątpliwej jakości, może warto rozważyć zakup oczyszczacza.

×