Odpowiednie ubranie dziecka na spacer to temat, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Martwiąc się, czy dziecku nie będzie za zimno bądź za ciepło, popełniają szereg błędów, które w efekcie prowadzić mogą do wielu negatywnych zdrowotnie skutków. Poznaj kilka wskazówek, jak ubierać dziecko stosownie do pogody i zapewnij swojemu maluszkowi maksymalny poziom wygody i komfortu.

Spacer niemowlaka – ubiór i temperatura 

Ubierając dziecko nie należy kierować się jedynie temperaturą panującą na zewnątrz. Pod uwagę należy wziąć także inne czynniki atmosferyczne, takie jak np. wiatr oraz indywidualne preferencje dziecka. Z czasem będziesz doskonale wiedzieć, co lubi Twój maluch i będziesz w stanie ubierać go dokładnie tak, jak sobie tego życzy.

Ubieraj dziecko lżej 

Zdecydowanie lepiej jest ubrać maluszka zbyt cienko niż zbyt grubo. Przegrzanie organizmu ma zdecydowanie gorsze skutki niż delikatne wychłodzenie, które według niektórych prowadzi nawet do znacznej poprawy odporności. Istnieje jeszcze jeden argument, który przemawia za lżejszym ubieraniem dzieci – istnieje spora szansa, że Twoje dziecko zdecydowanie szybciej zakomunikuje Ci, że jest mu zimno niż gorąco.

Nie przesadzaj z warstwami 

Zasadą, która może znacznie ułatwić rodzicom dobranie odpowiedniego ubrania do pogody, jest „o jedną warstwę więcej niż dorosły”. Jeżeli odczuwasz komfort cieplny i Twój ubiór jest idealnie dopasowany do pogody, to możesz wyjść z założenia, że dziecko powinno mieć o jedną warstwę więcej niż Ty. Nie zawsze jednak warto w 100% kierować się tą zasadą. W przypadku upałów, zarówno dla rodzica, jak i dziecka, wystarczająca będzie jedna, przewiewna warstwa. Najlepiej ubierać swoje dzieci w ubranka z naturalnych materiałów, które nie podrażniają dziecięcej skóry, a także zapewniają odpowiednią termoregulację. Za wszelką cenę unikać należy ubrań i akcesoriów wykonanych jedynie ze sztucznych materiałów.

Kontroluj temperaturę ciała dziecka

W trakcie spaceru warto od czasu do czasu sprawdzić temperaturę ciała dziecka. Nie należy robić tego jednak dotykając stóp czy rączek dziecka, gdyż bardzo często mogą być one chłodne niezależnie od warunków pogodowych. Temperaturę zawsze należy sprawdzać na karku. Jeżeli jest zimny – to znak, że dziecku jest chłodno, spocony – zdecydowanie za gorąco. 

Ubieranie dzieci na spacer – zakładać czapkę czy nie?

Wśród rodziców istnieje przeświadczenie, że jednym z najważniejszych elementów ubioru dziecka jest czapeczka. Jest to prawdą, ale nie zawsze trzeba z niej korzystać. Zadaniem czapki jest ochrona przed utratą ciepła. Należy więc zastanowić się, czy jest to rzeczywiście niezbędny element garderoby na spacer w upale. Z czapki należy korzystać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W lecie można z niej spokojnie zrezygnować.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Zrezygnowanie z nakrycia głowy w upale jest dopuszczalne pod warunkiem, że dziecko chronione jest przed słońcem w inny sposób. Niezbędne mogą okazać się: wózek z ruchomym daszkiem, a także parasolka. Wózka nie należy przykrywać żadnymi materiałami, gdyż powodują znaczny wzrost temperatury wewnątrz. A to może z kolei prowadzić do przegrzania organizmu. Jeżeli posiadasz starsze dziecko, konieczne zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy. Dobrze sprawdzają się czapki z daszkiem bądź słomkowe kapelusze, które zapewniają skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi, ale nie powodują nadmiernego pocenia się głowy. 

Wybierając się z dzieckiem na spacer, warto zastosować także kremy z filtrem na odsłonięte części ciała. Minimalna ochrona to 40 SPF. Starsze dzieci warto także wyposażyć w okulary z filtrem UV. 

Ubiór dziecka jest niezwykle ważny zarówno ze względu na zdrowie, jak i komfort. Zawsze należy dobierać go do panujących na zewnątrz warunków, a także kierować się swoją rodzicielską intuicją. Bardzo istotne jest korzystanie jedynie z ubranek dla dzieci, które uszyte zostały z wysokiej jakości tkanin. Są one przyjemne dla delikatnej skóry dziecka, nie powodują alergii i podrażnień. Naturalne tkaniny przepuszczają powietrze, zapewniając optymalną temperaturę ciała najmłodszych. Wysokiej jakości ubranka dla dzieci, w przeuroczych kolorach i fasonach znajdziesz w naszym sklepie Duendespace. 

×