Przyjęło się, że ubrania dla dzieci muszą być kolorowe, pstrokate i najlepiej z ulubionymi postaciami z bajek. Coraz więcej marek stawia jednak na bardziej spokojne, stonowane barwy pozbawione nadruków. Czy kolor ubioru dziecka ma znaczenie? Dowiedz się, co przemawia za wyborem spokojnej i neutralnej odzieży dziecięcej.

Znaczenie kolorów – czy to ma sens?

Od niepamiętnych czasów mówi się, że kolor zielony uspokaja, czerwień jest kolorem pasji i miłości, a biel zarezerwowana jest dla panien młodych i symbolizuje czystość. Znaczenie kolorów jest głęboko zakorzenione w kulturze i ciężko się z tym nie zgodzić. Niewątpliwie poszczególne kolory mają duży wpływ na samopoczucie i zachowanie. Jedne są w stanie uspokajać i wyciszać, inne rozdrażniać i pobudzać. Dotyczy to zarówno pojedynczych barw, jak i ich połączeń – zbyt duża ilość intensywnych kolorów może rozpraszać i uniemożliwiać skupienie uwagi.

Neutralne czy kolorowe?

Na działach dziecięcych najczęściej spotkać można kolorowe i wzorzyste ubranka, a także całe kolekcje poświęcone konkretnej bajce. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że produkcja tego typu ubrań wymaga zastosowania wielu barwników, a także innych substancji, które w bezpośrednim kontakcie z delikatną skórą dziecka mogą powodować reakcje alergiczne. Decydując się na tego typu garderobę warto wybierać produkty jedynie sprawdzonych i certyfikowanych producentów. Drugim sposobem na uniknięcie tego typu ryzyka jest wybieranie jedynie takiej garderoby, która pozbawiona jest nadruków, a co za tym idzie szkodliwych klejów.

Za neutralnymi barwami dla najmłodszych przemawia także kształtowanie poczucia estetyki u dziecka. Uwrażliwianie na piękno daje dziecku zdecydowanie więcej możliwości dostrzegania piękna w innych aspektach życia i świata.

Zalety stonowanych ubrań z naturalnego materiału

Ekologiczność

Kupowanie jednokolorowej odzieży dla najmłodszych znacznie ułatwia problem segregacji prania, a co za tym idzie ogranicza zużycie wody. Ponadto posiadając ubrania w zbliżonych do siebie kolorach  minimalizuje się ryzyko ewentualnych przebarwień, a także niszczenia odzieży.

Uniwersalność

Jednokolorowe ubrania w stonowanych kolorach są ponadczasowe i uniwersalne. Neutralne barwy stanowią doskonałą bazę, dlatego bez problemu skomponują się z pozostałymi elementami garderoby dziecka, tworząc harmonijną całość. Ograniczając kolorystykę dziecięcej szafy do kilku kolorów można być pewnym, że wszystko będzie do siebie pasować.

Rozwój i kreatywność

Decydując się na jednolite, pozbawione kolorów i dekoracji ubrania, trzeba liczyć się z tym, że któregoś dnia ktoś stwierdzi, że „dziecko ubrane jest smutno”. Wynika to oczywiście z przeświadczenia, że „kolorowe ubrania to radość życia, a dziecko powinno być radosne”. Ale czy rzeczywiście jednolite ubrania są smutne? Tworząc kolekcję ubrań Duende, która utrzymana jest w kolorystyce retro, chcieliśmy dostarczyć dzieciom produkty wspierające ich kreatywność. Usunięcie z przestrzeni pstrokatych i niekoniecznie estetycznych elementów, stwarza idealne warunki do rozbudzania wyobraźni i poznawania świata na własnych zasadach. Dołączając do tego naturalny materiał, a także luźny, niekrępujący ruchów krój, udało się stworzyć elementy garderoby, które pozwalają eksplorować świat na każdy możliwy sposób.

Kształtowanie poczucia estetyki jest niezwykle ważne w wychowaniu dziecka. Wpływa na to, w jaki sposób dziecko będzie w przyszłości budowało swój świat. Ograniczenie kontaktu z intensywnymi i pstrokatymi przedmiotami sprzyjać będzie jego wyciszeniu, a także odnajdywaniu piękna w absolutnie każdym, pozornie zwyczajnym, aspekcie.

×