Niezwykle bogata akcesoriów oraz ubrań przeznaczonych dla dzieci zachwyca mnogością kolorów, wzorów oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Niestety nie każdy atrakcyjnie wizualnie przedmiot jest bezpieczny i odpowiedni dla małych dzieci. Dowiedz się, jaki materiał jest najlepszy dla maluchów i dlaczego należy zwracać na niego uwagę podczas zakupów.

Tkaniny i materiały dziecięce – dlaczego tak istotne?

Kupując ubrania, akcesoria i zabawki dla swojego dziecka należy zwracać szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostały zrobione. Jest to niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo, a także komfort maluszków. Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i wrażliwa na różnego rodzaju czynniki. Jej nieodpowiednia pielęgnacja prowadzić może m.in. do reakcji alergicznych bądź licznych podrażnień, powodujących ból i dyskomfort.Wybierając ubrania dla dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na skład. Jest to niezwykle istotne w przypadku tzw. dziecięcej bielizny, czyli wszystkich ubrań, które mają bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka. To samo tyczy się akcesoriów oraz zabawek, z którymi dziecko ma kontakt. Przedmioty te powinny posiadać niezbędne certyfikaty potwierdzające ich jakość, a także bezpieczeństwo.

Materiał dla dzieci – atesty i certyfikaty

Delikatna skóra dziecka wymaga odpowiedniego traktowania. Tkanina, mająca z nią bezpośredni kontakt, powinna być antyalergiczna, naturalna, a także miękka i przyjemna w dotyku. Nie warto jednak kierować się jedynie zapewnieniami producentów. Wysoką jakość materiału, a także bezpieczeństwo jej stosowania potwierdzają międzynarodowe certyfikaty. Jednym z nich jest certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Jest on przydzielany produktom, które przeszły odpowiednie badania potwierdzające, że w ich składzie nie ma substancji niebezpiecznych zagrażających konsumentom, np. formaldehydu, pestycydów czy też barwników powodujących alergię. Badania te przeprowadzane są w laboratoriach na całym świecie.

Równie istotnym certyfikatem jest „Bezpieczny dla dziecka”. Potwierdza on, że wyroby zostały przebadane przez niezależne, upoważnione instytucje, które potwierdziły nie tylko brak szkodliwych substancji w składzie, ale i bezpieczną oraz funkcjonalną konstrukcję oraz bezpieczeństwo użytkowania. Certyfikat potwierdza także, że producent jest w stanie powielać te cechy w każdym kolejnym produkcie.

Ubrania dostępne w naszym sklepie Duendespace, oprócz wymienionych wyżej certyfikatów, posiadają także certyfikat „Przyjazny dla człowieka”. Potwierdza on, że nasze wyroby włókiennicze są produkowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i posiadają właściwości humanoekologiczne.

Tkaniny i materiały dziecięce – co wybrać?

Najlepszymi materiałami dla dzieci są materiały naturalne. Zaliczyć do nich można przede wszystkim bawełnę, len, a także tkaninę bambusową.

Bawełna

Bawełna jest tkaniną niezwykle miłą w dotyku. Zapewnia dziecku odpowiedni komfort i nie powoduje bolesnych otarć i podrażnień. Ze względu na swoje właściwości antyalergiczne, polecana jest już od pierwszych dni życia dziecka. Jest przewiewna i doskonale reguluje temperaturę ciała dziecka. Minimalizuje ryzyko przegrzania, umożliwia delikatnej skórze dziecka swobodne oddychanie.

Len

Len, podobnie jak bawełna, jest hipoalergiczny – nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych. Ponadto doskonale odprowadza wilgoć, zapewniając skórze odpowiednią temperaturę ciała. Pozwala skórze oddychać, zapewniając ochronę przed przegrzewaniem się. Ubrania z lnu są idealne na lato, ponieważ zapewniają skórze przyjemne uczucie chłodu.

Tkanina bambusowa

Wyróżnia się doskonała chłonnością i miękkością. Tkanina bambusowa wykazuje również właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, a także jest odporna na brzydkie zapachy. Jest przyjazna dla dzieci – nie powoduje odczynów alergicznych oraz podrażnień. Wadą tego rodzaju tkaniny może być mniejsza odporność na działanie wysokich temperatur.

Naturalne tkaniny w połączeniu z luźnym fasonem zapewniają dziecku maksymalnym komfort i swobodę ruchów. Wybór odpowiedniego materiału ma bardzo istotny wpływ na zdrowie dziecka, a także jego prawidłowy rozwój.

×