Mali uczniowie i ich rodzice przeżywają niemałe emocje przed pójściem do przedszkola. Dla dzieci jest to krok w stronę samodzielności i doskonała okazja do nawiązania nowych relacji. Dobrze skompletowana, ciekawa wyprawka umili maluchowi pierwsze dni w nowym miejscu. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.

Wyprawka do przedszkola – co kupić?

W państwowych i niepublicznych przedszkolach listy niezbędnych rzeczy będą się różnić ze względu na możliwości budżetowe placówek. W niektórych miejscach potrzebne przedmioty będą na wyposażeniu, natomiast w innych konieczny będzie ich zakup. Dlatego na początku warto zorientować się w wymaganiach konkretnej placówki, do której będzie chodził maluch. To pozwoli zapobiec wyposażeniu go w zbędne przedmioty. Przedszkola często organizują spotkania organizacyjne, na których można dowiedzieć się szczegółowo, czego będzie potrzebowało dziecko. O listę niezbędnych rzeczy można również poprosić przyszłego wychowawcę bądź dyrekcję. Można także sprawdzić, czy wykaz został umieszczony na stronie internetowej przedszkola.

Warto pamiętać, że wyprawkę należy dopasować przede wszystkim do potrzeb i wieku pociechy.

Pierwszy plecak

Najważniejszym elementem wyprawki bez wątpienia jest niewielki plecak, w którym dziecko będzie mogło przenieść ulubioną zabawkę, czy ubranka na przebranie. Dzięki temu pociecha obędzie się z koniecznością noszenia plecaka w późniejszych latach nauki. Wybór plecaków jest ogromny – można postawić na kształt misia bądź na model ozdobiony ulubionymi bohaterami bajkowymi. Praktycznym dodatkiem do plecaka jest worek na sznurkach, w którym można umieścić np. kapcie lub odzież do ćwiczeń.

Kapcie i zapasowe buty

Podczas pobytu w przedszkolu obowiązkowe jest wygodne obuwie na zmianę. Warto zadbać o to, aby buty były odpowiednie do rozmiaru stopy malca. Dopasowane kapcie wpłyną korzystnie na komfort podczas zabawy i zabezpieczą nóżki dziecka przed urazami. Powinny one mieć antypoślizgową podeszwę i twarde zapiętki. Warto wybierać buty zapinane na rzepy lub zatrzaski, które są bezpieczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż modele sznurowane. Można naszykować również dodatkową parę bucików, która będzie niezastąpiona np. w przypadku przemoczenia podstawowego obuwia.

Ubrania na zmianę

Podczas jedzenia lub zabawy dziecko może się pobrudzić. Dlatego na wszelki wypadek warto naszykować: zapasowe majteczki, rajstopy, skarpetki, bluzeczkę, spodenki lub spódniczkę. Na przebranie warto wybierać proste do założenia, pozbawione pasków i guzików ubranka. Świetnie sprawdzą się nasze wygodne spodenki lub legginsy w zestawieniu z luźnymi koszulkami wciąganymi przez główkę. Jeśli dziecko będzie uczęszczało na zajęcia sportowe lub basen, to należy pamiętać o ubrankach do ćwiczeń, stroju kąpielowym i czepku. Warto naszykować także zamykany worek na mokre i zabrudzone elementy garderoby.

Komplet pościeli i piżamka do leżakowania

Przedszkola mogą wymagać przygotowania zestawu pościeli – poszewek, wsadu oraz piżamki na czas drzemki. Warto naszykować niewielką poduszkę oraz cienką kołderkę. Można dorzucić także przyjemny w dotyku kocyk, na którym pociecha będzie mogła położyć się, kiedy gorzej się poczuje bądź po prostu będzie chciała dospać. W roli piżamki świetnie sprawdzi się wykonany z naturalnych tkanin Jupiter Duende. Zestaw do spania można uzupełnić o ulubionego pluszaka dziecka.

Artykuły higieniczne

W przedszkolu z pewnością potrzebny będzie zestaw do mycia zębów: szczoteczka, pasta, kubek oraz ręcznik. Warto naszykować dziecku również własne mydło oraz szczotkę lub grzebień do włosów. Dla maluchów warto spakować także paczuszkę chusteczek nawilżanych oraz higienicznych.

Przybory do zajęć plastycznych

W trakcie dnia przedszkolanki organizują różne zajęcia i zabawy w grupach. Wyprawka dla dziecka do przedszkola może zawierać różnego rodzaju akcesoria np. kredki, ołówki, gumki do mazania, temperówkę, klej, nożyczki, kolorowe bibuły, pisaki, farby akwarelowe, pędzelki, kubeczek na wodę, plastelinę, blok rysunkowy i techniczny.

Warto pamiętać, że w razie zniszczenia bądź braku czegokolwiek wychowawca może poprosić o uzupełnienie wyprawki. Nie należy zapominać o podpisaniu wszystkich przedmiotów malca. Oznakowanie znacznie ułatwi rozpoznanie, do kogo należy konkretna rzecz. W przypadku plecaka, worka, ubrań i pościeli można wykorzystać specjalne, gotowe naszywki lub samodzielnie wyszyć inicjały bądź imię dziecka. Do oznaczenia podeszwy butów można użyć permanentnego markera, natomiast do podpisania artykułów higienicznych i przyborów do zajęć artystycznych doskonale sprawdzi się wodoodporny pisak.

×