Termin „moda zrównoważona” coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Zdecydowanie większa liczba światowych marek zaczyna deklarować, że ubrania przez nich produkowane powstają w warunkach przyjaznych środowisku. Dowiedz się, czym jest moda zrównoważona i dlaczego jej wprowadzenie w życie jest tak istotne.

Moda zrównoważona – co to takiego?

Można powiedzieć, że „moda zrównoważona” nie jest wcale terminem młodym. Jego korzeni należy bowiem szukać już na początku XXI wieku. Przez cały ten czas jego znaczenie przybierało jednak wiele form i definiowane było w odmienny sposób. Zrównoważona moda to inaczej moda ekologiczna, która zakłada zwrócenie znacznie większej uwagi na to, by na pierwszym miejscu stawiać dobro planety i do minimum ograniczyć negatywny na nią wpływ.

Zrównoważona moda to z jednej strony zabiegi, które polegają na recyklingu ubrań, a z drugiej przemyślane i odpowiedzialne decyzje zakupowe. Istotne jest także wspieranie lokalnych firm odzieżowych. Wszystkie te działania prowadzić mają do znacznego ograniczenia produkcji tekstyliów, a co za tym idzie zmniejszenia śladu węglowego, oszczędności energetycznej, mniejszego zużycia wody oraz znacznego ograniczenia zanieczyszczeń i odpadów. Termin „moda zrównoważona” odnosi się do absolutnie wszystkich etapów powstawania tekstyliów.

Cechy charakterystyczne mody zrównoważonej

Przemysł odzieżowy generuje 5% światowej emisji gazów cieplarnianych, a także zajmuje trzecie miejsce w rankingu najbardziej brudnych przemysłów na świecie. Za to wszystko odpowiedzialny jest tzw. fast fashion, czyli trend, w którym produkowane ubrania są „modne” jedynie przez jeden sezon. Częste wyprzedaże „starych” kolekcji wymuszają pojawienie się kolejnych, i kolejnych, i kolejnych… Być może nie byłoby w tym nic złego (nie każdemu konsumentowi zależy bowiem na tym, by zawsze ubranym być modnie), gdyby nie fakt, że produkty te nie mogą pochwalić się dobrą jakością – szybko się niszczą i wymuszają zakup kolejnego produktu.

Wiele firm odzieżowych oferujących swoje produkty na całym świecie rozpoczęło stosowanie pewnych rozwiązań, które przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Kupowanie ubrań z naturalnych materiałów to pierwszy krok do bardziej przyjaznej środowisku produkcji.Tego typu tkaniny pozwalają na znaczne ograniczenie odpadów. Jedną z najlepiej kontrolowanych na każdym etapie tkanin jest bawełna organiczna. Jej produkcja nie wymaga stosowania żadnych szkodliwych substancji i chemicznych dodatków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na glebę i wody gruntowe. Popularny stał się także lyocell produkowany z celulozy drzewnej oraz len.

Mądre gospodarowanie ubraniami, ich ponowne przetwarzanie i tworzenie z nieużywanych tekstyliów coraz to nowszych produktów znacznie ogranicza produkcję. Moda zrównoważona to zatem dążenie do tego, by zakupione ubrania były w obiegu jak najdłuższej. Nieużywane i wciąż niezniszczone tekstylia przeznaczać można na cele charytatywne bądź nadać im drugie życie, sprzedając je, za najczęściej symboliczną kwotę, na popularnych aplikacjach mobilnych. Coraz więcej dość dużych firm na rynku międzynarodowym prowadzi innowacyjne działania, które mają na celu wykorzystywanie do produkcji ubrań materiałów pochodzących z odzysku. Niektóre marki poszły nawet o krok dalej i oferują produkty powstałe np. ze skórek owoców.

Decydując się na zakup ubrań, warto zastanowić się również nad drogą, jaką muszą one przejść, by trafić do rąk konsumenta. Im krótsza, tym lepiej dla środowiska. Skrócony łańcuch dostaw to przede wszystkim znacznie mniej spalin i odpadów. Najlepiej zatem wybierać artykuły od lokalnych dostawców, których produkcja odbywa się w głównej mierze w Polsce.

Zrównoważona moda w Duendespace

Jako marka odzieżowa dla dzieci, zwracamy szczególną uwagę na to, jaki wpływa ma produkcja ubrań na środowisko. Przygotowując się na przyjęcie dziecka, bardzo często wpada się w prawdziwy wir zakupów. Te decyzje zakupowe nie zawsze są jednak do końca przemyślane. Istnieje również tendencja do kupowania akcesoriów „na zapas”. Często okazuje się bowiem, że niektóre ubranka są albo niepotrzebne albo już za małe. W efekcie kompletnie nieużywane produkty trafiają na dno szafy, a w najlepszym wypadku do innej osoby.

Jako Duende chcieliśmy uniknąć tego typu sytuacji i stworzyliśmy ubranka dziecięce, które przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwają z dzieckiem (nawet niejednym!) lata. Oprócz wysokiej jakości materiałów, nasze produkty charakteryzuje uniwersalność. Ubrania dla dzieci posiadają ponadczasowe i spokojne kolory, pozbawione są wzorów i nadmiernych ozdób. To wszystko sprawia, że mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, bez względu na płeć. W naszej ofercie znaleźć można także ubrania, które dosłownie „rosną z dzieckiem”. Spodenki, które na początku były długie, za jakiś czas staną się po prostu krótkimi – idealnymi na letnie miesiące.

Pragniemy dostarczać najmłodszym produkty, które nie tylko zapewniają im maksymalny komfort, ale i stymulują ich wyobraźnię i kreatywność. Stąd też w naszej ofercie znaleźć można jedynie proste kroje i uniwersalne kolory. Chcemy, by ubranka towarzyszyły dzieciom podczas eksplorowania naszej planety, dlatego też za wszelką cenę staramy się o nią dbać.

×