Zaczynasz zauważać, że Twoje dziecko coraz częściej wykazuje chęć samodzielnego ubierania się? Zastanawiasz się, jak mu w tym pomóc? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które umożliwią Twojemu dziecku znacznie szybsze opanowanie sztuki samodzielnego komponowania swojej garderoby.

Samodzielne ubieranie się dziecka – kiedy zacząć?

Nauka samodzielnego ubierania się to proces, który zajmować może dziecku bardzo dużo czasu. Jest to bardzo ważny etap w życiu malucha – po raz pierwszy ma szansę nauczyć się czegoś, co pozwoli mu stać się „niezależnym” od rodziców. Co ważne, nie chodzi o sam efekt końcowy tego procesu, ale i o jego przebieg. Samodzielne ubieranie się dziecka to szereg wykonywanych przez niego czynności, które angażują szereg partii ciała i kształtują odmienne umiejętności. Podczas zakładania skarpetek ćwiczy się mięśnie dłoni, zapinanie guzików wymaga precyzji, a wciąganie butów – użycia siły. Naukę samodzielnego ubierania się dziecka można rozpocząć już po skończeniu przez niego pierwszego roku życia.

Jak nauczyć dziecko ubierania się?

Pierwsze próby samodzielnego ubierania się warto rozpocząć od… rozbierania się. Najlepiej, by były to najprostsze czynności, do których zaliczyć można zdejmowanie czapki bądź skarpetek. Początkowo próby będą dość nieporadne i bardzo możliwe, że nieudane. Warto zatem na samym początku starannie tłumaczyć dziecku, co dokładnie powinno zrobić, by osiągnąć zamierzony cel.

Wcześniejsze przygotowanie przestrzeni

Jeżeli nauka samodzielnego ubierania się ruszyła na dobre, ważne jest, aby odpowiednio przygotować do tego celu przestrzeń. Najlepiej, by ubrania dziecka znajdowały się na poziomie jego wzroku, a dostęp do nich nie był utrudniony. Dzięki temu maluch będzie mógł nie tylko samodzielnie się ubrać, ale i zadecydować o swojej garderobie. Aby proces ten wzbudzał w dziecku pozytywne emocje, zadbać należy także o miejsce, w którym dziecko będzie mogło swobodnie usiąść. Najlepiej sprawdzi się niskie krzesełko z oparciem, zapewniające zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo.

Wygodne ubrania

Wygodne ubrania to absolutna podstawa! Najlepiej, by były one zrobione z miękkich tkanin i posiadały luźne kroje. W ofercie naszego sklepu Duendespace znajdziesz spodnie, bluzy i bluzki z bawełny wraz z domieszką elastanu, który sprawia, że są one elastyczne i idealnie sprawdzają się do nauki samodzielnego ubierania się.

Ograniczenie możliwości ubioru

Ucząc dziecko samodzielnego ubierania się, dobrze jest ograniczyć mu wybór. Zbyt duże możliwości mogą wprowadzić niepotrzebny chaos i już na samym początku zniechęcić dziecko do przejścia przez cały proces.Przydatne może być oznaczenie szuflad, aby jasno wskazywać dziecku, co i gdzie się znajduje. 

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość…

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest pozwolenie dziecku na samodzielność. Tyczy się to zarówno wyboru garderoby, jak i czasu trwania ubierania się. Warto pozwolić dziecku decydować o swoim wyglądzie. Na początku poszczególne elementy garderoby nie będą ze sobą współgrać, ale z czasem maluch nauczy się dobierania kolorów i pasujących do siebie wzorów.

Cierpliwość przyda się również podczas samej czynności. Widząc, ile trudu dziecko wkłada w nałożenie na siebie skarpetki, butów czy koszulki, rodzice bardzo często chcą je wyręczyć, jednocześnie pozbawiając przestrzeni do nauki. Początkowo proces ubierania się może trwać bardzo długo. Warto się na to przygotować i rozpocząć codzienne szykowanie się odpowiednio wcześniej. Najważniejsze, by nie wprowadzać nerwowej atmosfery, nie pospieszać i nie wyręczać. Proces samodzielnego ubierania się ma wpływ na poczucie własnej wartości dziecka i jego pewność siebie.

×