Na rozwój małego człowieka wpływ ma bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednio dobrana garderoba. Dowiedz się, jaki wpływ na Twoje dziecko ma jego prawidłowy ubiór.

Prawidłowy rozwój dziecka – co ma na niego wpływ?

Prawidłowy rozwój małego dziecka zależy od czynników o charakterze biologicznym oraz środowiskowym. Do tej pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim wszelkie cechy organizmu, które przekazywane są dziecku genetycznie, a także styl życia. Kluczowe są: odpowiednia dieta bogata we wszelkie składniki odżywcze, których potrzebuje dziecko w danym okresie życia, aktywność fizyczna, a także jakość i długość snu oraz odpoczynku. Czynniki środowiskowe to natomiast wpływ rodziny, szkoły, a w późniejszym czasie rówieśników.

Wspieranie dziecka, zaspokajanie jego potrzeb i stwarzanie idealnych warunków do poznawania świata to zdecydowanie najbardziej odpowiedzialne zadanie rodziców. Składa się na to wiele elementów, a jednym z nich jest m.in. prawidłowy ubiór dziecka.

Ubiór a prawidłowy rozwój dziecka

Ubrania dziecięce to podstawowe elementy każdej wyprawki. Szeroka oferta tego typu artykułów dla dzieci pozwala na idealne dopasowanie poszczególnych ubrań do potrzeb dziecka i jego rodziców. Decydując się na zakup dziecięcych ubrań nie można kierować się jedynie designem. Uwagę zwrócić należy przede wszystkim na bezpieczeństwo i wygodę. W naszym artykule: Na co zwracać uwagę, wybierając ubranka dla dzieci? poruszyliśmy ten temat szerzej.

Wzornictwo ubrań

Moda dziecięca kojarzy się z żywymi kolorami, falbankami, fantazyjnymi wzorami i postaciami z bajek bądź filmów animowanych. Coraz częściej jednak spotkać można nieco bardzo stonowane i proste propozycje. Ubrania naszej marki Duende to minimalistyczne ubranka, które utrzymane zostały w kolorystyce retro. Zamiast kwiecistych printów, postawiliśmy na cechy użytkowe naszych produktów, które wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów, są ekologiczne, wygodne i praktyczne. Kolorystyka naszych ubranek dla dzieci nawiązuje do barw ziemi, jest uniwersalna i unisexowa. Jesteśmy zdania, że pozbycie się intensywnych kolorów z otoczenia dziecka sprzyja rozwojowi jego wyobraźni – pobudza zmysły i kreatywność.

Prawidłowy rozmiar

Na prawidłowy rozwój dziecka wpływ ma odpowiedni rozmiar ubranek. W przypadku niemowląt szczególnie istotna jest właściwa długość rękawów. Zbyt długie rękawy mogą bowiem zaburzać tzw. odruch Palmara, czyli odruch dłoniowo-chwytny, który objawia się zaciskaniem palców maluszka zawsze, gdy wyczuje dotyk. Zbyt długie rękawy mogą skutecznie blokować ten odruch i w przyszłości powodować trudności z otworzeniem dłoni.

Nieodpowiednie są także za małe ubranka, które krępują ruchy i uniemożliwiają podpór na rękach czy też chwytanie stóp dłońmi. Uwagę zwrócić należy także na gumki w pasie, które powodować mogą ucisk na dziecięcy brzuch, a w efekcie problemy z refluksem.

Odpowiedni rozmiar ubrań, pozwala na swobodne poruszanie się i eksplorowanie otaczającego świata. Dziecięca garderoba powinna wspierać spontaniczność i wyobraźnię.

Materiał

W przypadku ubrań bardzo duże znaczenie ma materiał. Unikać należy sztucznych tkanin, które powodować mogą przegrzanie organizmu. Najlepszym wyborem są materiały naturalne, które są bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka. Nie powodują podrażnień, a także reakcji alergicznych, a ponadto doskonale regulują temperaturę ciała. Naturalne materiały są także przyjemne w dotyku.

Praktyczne rozwiązania

Naturalne materiały pozwalające skórze oddychać, odpowiedni krój niekrępujący ruchów, a także praktyczne rozwiązania, które umożliwiają szybkie przebranie się to definicja ubrania idealnego. Dziecięca garderoba powinna zapewniać dziecku najwyższą jakość wygody i komfortu oraz wspierać go we wszelkich formach ruchu zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniu. Niekrępujące ruchów elementy garderoby umożliwiają skakanie, bieganie, wspinanie się pod drzewach, beztroską zabawę na placach zabaw, a tym samym prawidłowy rozwój motoryczny.

Wygodne ubrania dla dzieci uczą ich także samodzielności. Luźny fason wykonany z miękkich materiałów zachęca do samodzielnego ubierania się, co podnosi poczucie własnej wartości najmłodszych.

×