Bawełniana odzież, będąca najpopularniejszym wyborem dla delikatnej skóry, zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas noszenia. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas. Sprawdź, jak należy dbać o ubrania z bawełny, aby posłużyły dłużej niż jeden sezon.

Bawełna – naturalny materiał

Wysokiej jakości bawełna odnalazła zastosowanie w przemyśle ubraniowym przede wszystkim dzięki swoim walorom użytkowym. Ta niezwykle wytrzymała tkanina roślinna:

  • świetnie przepuszcza powietrze,
  • reguluje ciepłotę ciała,
  • ma właściwości antyalergiczne i nie uczula,
  • jest higroskopijna – wchłania pot i wodę,
  • nie podrażnia skóry – chroni przed oparzeniami i otarciami,
  • jest odporna na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne,
  • nie elektryzuje się, ani nie mechaci,
  • charakteryzuje się łatwością w utrzymaniu czystości,
  • jest bezpieczna dla skóry.

W sklepie internetowym Duendespace można znaleźć uroczą odzież dziecięcą i damską wykonaną z wysokiej jakości bawełny prążkowanej. Ponadczasowe ubrania Duende, które zostały zaprojektowane w stylistyce retro, charakteryzują się prostą formą i neutralnymi, stonowanymi kolorami.

Jak dbać o ubrania z bawełny?

Bawełniane włókna nie są wymagające w pielęgnacji. Wystarczy stosować parę zasad, dzięki którym tkanina nie straci swoich właściwości. Szczegółowe informacje dotyczące temperatury prania, metody suszenia i sposobu prasowania można znaleźć na metce wszytej w ubranie.

Pranie – pierwszy etap pielęgnacji

Pranie nie powinno sprawiać trudności. Przed praniem należy posegregować odzież kolorystycznie. Oddzielenie ciemnych i jasnych ubrań ochroni przed niechcianym zafarbowaniem, bądź odbarwieniem. Różnego rodzaju nadruki i aplikacje mogą uszkodzić się podczas wirowania, dlatego odzież z dodatkami dobrze przewrócić na lewą stronę. To dodatkowo przedłuży trwałość koloru.

Ubrania z bawełny nie muszą być prane ręcznie – bez obaw można umieścić je w pralce. Nie należy stosować silnych środków chemicznych oraz wybielaczy. Warto używać różnych preparatów do pielęgnacji białych i kolorowych tkanin. Z łatwością można kupić detergenty przeznaczone do jasnych i ciemnych ubrań. Nie można zapominać także o płynach zmiękczających, które podczas płukania spowodują, że materiał nabierze wyjątkowej miękkości, dzięki czemu będzie przyjemny dla skóry. Bawełna na tendencję do gniecenia, dlatego warto wybrać delikatny cykl z mniejszą ilością obrotów. Nastawiając pralkę, warto włączyć program dedykowany dla bawełny. Jeśli urządzenie nie ma takiej opcji, to optymalna będzie temperatura 30 lub 40 stopni Celsjusza. Wyższą wartość – 60 stopni – można ustawić dla białych rzeczy. Bawełniane ubrania warto wyciągać z pralki możliwie najszybciej po zakończonym cyklu.

Suszenie – optymalne warunki

Po wyciągnięciu ubrań z pralki wystarczy porządnie je strzepnąć kilkukrotnie, a następnie rozwiesić na zewnętrznym sznurku bądź domowej suszarce. Warto zadbać o odpowiedni przewiew w trakcie suszenia. Bawełniane swetry, w przeciwieństwie do koszulek, sukienek czy spodni, należy rozłożyć na płasko i uformować ich kształt. Istnieje bowiem zagrożenie, że po rozwieszeniu powyciągają się pod wpływem wody. Mocno kolorowych rzeczy nie należy wystawiać na pełne słońce, ponieważ mogą utracić barwę. Ubrania z bawełny można wrzucić także do suszarki bębnowej – należy jednak pamiętać o niskiej temperaturze, która nie zagraża skurczeniem.

Właściwe prasowanie

Najprościej prasować świeżo wysuszone pranie. Tkaniny bawełniane bardzo łatwo poddają się działaniu wysokiej temperatury i pary wodnej. W przypadku braku żelazka parowego można wyprasować odzież, kiedy ta jest jeszcze wilgotna. Należy pamiętać, by ustawić dedykowaną moc żelazka (około 150-180 stopni Celsjusza) i przeprasować ubranie na lewej stronie, ponieważ zapobiegnie to powstaniu nieestetycznych wyświeceń.

Odpowiednie przechowywanie

Wyprane, wysuszone i wyprasowane ubrania mogą zarówno być złożone na półkach, jak i powieszone w szafie. Warto zadbać o dokładne złożenie odzieży, które zapobiegnie wygnieceniom. Do powieszenia doskonale sprawdzą się wieszaki z łagodnymi zakończeniami, które nie będą zaciągały delikatnego materiału. Ubrania warto wieszać oddzielnie, ponieważ dzięki temu będą wyglądały estetycznie po wyciągnięciu z szafy. Można zastosować woreczki zapachowe, które sprawią, że odzież będzie pięknie pachnieć.

×