Odzież należąca do najmłodszych wymaga specjalnej troski – właściwa pielęgnacja oraz odpowiednie warunki przechowywania to absolutna podstawa bezpieczeństwa delikatnej skóry pociechy. Dowiedz się, gdzie najlepiej schować dziecięce ubranka i sprawdź, w jaki sposób je do tego przygotować.

Gdzie trzymać ubrania dziecka?

Dziecięce stroje powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, pozwalających utrzymać je w czystości oraz ograniczających ich niszczenie. Odzież malucha ze względu na kwestie higieniczne zaleca się trzymać w oddzielnych meblach. Ubrania dziecięce są prane w znacznie delikatniejszych środkach niż odzież dorosłych – właśnie dlatego warto je od siebie odseparować. Jeśli nie istnieje możliwość przechowywania tych elementów w osobnych meblach, to warto wyznaczyć przynajmniej półkę dedykowaną na dziecięce stroje.

Funkcjonalne meble do przechowywania dziecięcych ubranek

Najlepiej sprawdzą się meble z dużą ilością przegródek i szuflad, które usprawnią segregację ubranek. Dobrze, aby była to zamknięta przestrzeń, ponieważ wyeliminuje ona rozwój bakterii i drobnoustrojów. Odzież dziecka nie powinna mieć dostępu do światła słonecznego, które powoduje płowienie kolorów. Mebel może być wyposażony w kratki wentylacyjne. Doskonale sprawdzi się pojemna komoda, w której będzie można poukładać małe ubranka.Można skorzystać z różnego rodzaju składanych organizerów i przeźroczystych pudełek, które pozwolą na estetyczne oraz higienicznie sortowanie rzeczy i przechowywanie w nich np. rajstop czy skarpet. Można zastosować także dodatkowe dzielniki – kupione bądź wykonane samodzielnie, np. z drewnianej sklejki.

W celu usunięcia z półek kurzu należy regularnie przecierać je zwilżoną szmatką bądź gąbką z dodatkiem delikatnego detergentu, np. szarego mydła.

Praktyczna organizacja komody

Uporządkowane wnętrze komody pozwoli zaoszczędzić czas i znacznie ułatwi sięganie po konkretne rzeczy. Warto sortować odzież według określonego kryterium, np. jej rodzaju lub przeznaczenia. Ubranka można ułożyć w taki sposób, aby możliwe było zobaczenie każdego elementu znajdującego się w komodzie bez podnoszenia pozostałych rzeczy. Na samym wierzchu z pewnością warto trzymać te, które są używane najczęściej. Dzięki temu możliwy będzie prosty i szybki dostęp do najbardziej potrzebnych strojów. Dla starszych dzieci można naszykować stosy ubrań, z których samodzielnie i wygodnie będą mogły wyciągać poszczególne elementy.

W podręcznej komodzie nie warto trzymać wszystkich ubranek – o wiele lepiej podzielić ja na zimowe i letnie. Sezonowe ubranka, np. zimowe kurtki czy letnie spodenki, można umieścić w workach próżniowych i schować je w większej szafie. Worki pozwolą zachować sterylne warunki, w których delikatne tkaniny nie będą niszczały.Odzież będzie chroniona przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów oraz przed rozwojem pleśni. Dzięki możliwości odessania powietrza nie zajmą wiele miejsca. Worki sprawdzą się także w przypadku ubranek, z których dziecko wyrosło.

Okresowe porządki

Systematyczne przeglądy garderoby pozwolą zadbać o porządek w niej. Ze względu na to, że dzieci szybko wyrastają z ubrań warto regularnie, najlepiej co 3-4 miesiące, je segregować. Za małe rzeczy można oddać bliskiej osobie, zawieźć do punktu zbiórki odzieży lub sprzedać. Można także przeznaczyć je na ściereczki.

Jak przygotować ubranka przed schowaniem?

Dziecięce ubranka ze względu na styczność ze skórą pociechy wymagają szczególnej troski. Dlatego przed schowaniem bezwzględnie należy je wyprać, wypłukać i wyprasować w specjalnych środkach do pielęgnacji dziecięcych ubranek. Szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji można znaleźć na metce. Ze względów higienicznych nie powinno się trzymać czystej odzieży oraz przeznaczonych do prania ubranek w jednym miejscu.

Metoda składania ubranek

Najlepszym sposobem przygotowania dziecięcych ubrań do schowania jest złożenie ich w kostkę. Składanie górnej części garderoby, np. body i koszulek, należy zacząć od podwinięcia rękawków w taki sposób, aby znajdowały się z tyłu, tworząc linie proste po obu stronach ubranka. Następnie wystarczy złożyć je na pół, podnosząc dół ubranka do góry i ponownie złożyć, tworząc kwadrat. Natomiast na początku składania spodenek należy złożyć jedną nogawkę na drugą, zgiąć spodnie na pół i zwinąć całość trzykrotnie, tworząc kształt kwadratu.

×